APS Committees

Accreditation of National Exhibitions and Judges (CANEJ)

Responsible for all matters pertaining to philatelic and literature judging and those philatelic exhibitions conducted under the auspices of the American Philatelic Society (APS) or qualifying as APS World Series of Philately (WSP) shows.

 
Chair  
Darrell Ertzberger  
Committee Members  

Mark Banchik
John Hotchner
Liz Hisey
Behruz Nassre-Esfahani
Steve Reinhard
Ross Towle

Bill DiPaolo
Kathy Johnson 
Peter McCann
Ken Nilsestuen 
Mark Schwartz
Timothy Wait

Ex-Officio Members  
Joel Weiner (Canadian Judging Committee Chair)
Bob Zeigler (APS President) 
Scott English (APS Executive Director) 
APS Awards

Promotes, solicits nominations and makes recommendations for the:
Luff Award – the highest award given by the Society in three categories (Distinguished Philatelic Research, Exceptional Contributions to Philately, and Outstanding Service to the APS)
Hall of Fame – For deceased philatelists who have made outstanding contributions in the advancement of national or international philately.
Ernie Kehr Future of Philately – For the living philatelist who for at least five years has made the hobby attractive to newcomers.
United States Stamp Society Barbara Mueller Award – For the best annual article in The American Philatelist.
Charles J. Peterson Philatelic Literature Life Achievement Award – For furthering philatelic knowledge through philatelic literature.
Thomas F. Allen Award – For best submission appearing in Philatelic Literature Review.
Nicholas G. Carter Volunteer Recognition Awards – For outstanding service or innovation to the hobby awarded in four categories (National, Local, Young Adult, and Young Philatelist)

Chair  
Dr. Peter P. McCann  
Committee Members  
Mary Ann Bowman
John Hotchner
Matt Liebson
Randy Neil
  Staff Liaison: Wendy Masorti
Awards - Luff Award

The highest award given by the Society in three categories (Distinguished Philatelic Research, Exceptional Contributions to Philately, and Outstanding Service to the APS)

Chairperson  
Dr. Peter P. McCann  
Committee Members  
Nancy Clark
Michael Dixon
Janet Klug
James Mazepa
Stephen Schumann
Patricia Stilwell Walker
Awards - Hall of Fame

For deceased philatelists who have made outstanding contributions in the advancement of national or international philately.

Chairperson  
Randy Neil  
Committee Members  
Steven J. Rod Alan Warren
Awards - Ernie Kehr Future of Philately

For the living philatelist who for at least five years has made the hobby attractive to newcomers.

Chairperson  
MaryAnn Bowman  
Committee Members  
Michael Bloom John Hotchner
Literature Awards

United States Stamp Society Barbara Mueller Award – For the best annual article in The American Philatelist.
Charles J. Peterson Philatelic Literature Life Achievement Award – For furthering philatelic knowledge through philatelic literature.
Thomas F. Allen Award – For best submission appearing in Philatelic Literature Review.

Chairperson  
John Hotchner  
Committee Members  
Ken Trettin Alan Warren
Awards - Nicholas G. Carter Volunteer Recognition Awards

For outstanding service or innovation to the hobby awarded in four categories (National, Local, Young Adult, and Young Philatelist)

Chairperson
 
 
Committee Members
 
John Birkinbine
Matt Liebson
Vesma Grinfelds
Robert Rufe
Tim Hodge
Jean Stout
Kathy Johnson
James Weigant
By-Laws

The Committee provides the necessary language, tools and advice to the Board of Directors regarding periodic updates to the APS Bylaws.

Chair  
Daniel J. Siegel, Esquire P.O. Box 336
Broomall, PA 19008-0336
Phone: 610-446-3457
Committee Members  
Kathleen Yurchak, Society Attorney Scott English, Executive Director
International

Acts as a liaison between the APS and international philately.

Chair  
James P. Mazepa  
Committee Members  
Darrell Ertzberger Stephen Reinhard
James P. Gough Wade Saadi
John Hotchner Patricia Stilwell Walker
Yamil Kouri Ross Towle
Ronald Lesher W. Danford Walker
 
Joint Finance

Monitors APS/APRL finances, reviews and makes recommendations on the APS/ARPL budget and investments, and supervises the annual audit.

Chair  
Kathy Johnson  
Committee Members  
Mark Banchik Bill DiPaolo
Cheryl Ganz Lawrence Haber
Alex Haimann Hugh McMackin
Wade Saadi Dan Walker
Robert Zeigler, Ex-Officio Melanie Rogers, Ex-Officio
Scott English, Ex-Officio  
   
   
Stamp Theft

Assists APS members in the case of any theft of philatelic materials.

Chair  
Nick Lombardi Stamp Theft Help
   
   
Translation

Provides translation services to APS members.

Chair  
Bobby Liao c/o APS, 100 Match Factory Pl., Bellefonte, PA 16823
Visit the Translation Committee Website
Steve Malack Stamps

Engage with us